Typoszereg wymiarowy wg ISO 3547 i DIN 1494

Rozmiary metryczne.

Cienkościenne tuleje ślizgowe, zgodnie z normą ISO 3547 i DIN 1494, wykonane są z pewną dokładnością wymiarów (polem tolerancji) w stosunku do wymiarów nominalnych, określanych dopuszczalnymi odchyłkami ujętymi w tabelach poniżej. Rozmiary nominalne podane są w kolejnej tabeli i zasadniczo są zbieżne dla każdego typu tulei ślizgowych cienkościennych: B10, B20, B90, B92, B80.

Weźmy, jako przykład, tuleję B10-2030.
Jej wymiary d x D x L to odpowiednio 20x22x30mm. Uwzględniając normatywną tolerancję tuleja taka powinna być osadzona w gnieździe o średnicy nominalnej 23mm wykonanej z dokładnością H7 (23 +0,021) . Po montażu powierzchnia ślizgowa będzie charakteryzowała się polem tolerancji H9. Zgodnie z zaleceniem, wałek powinien być wykonany z dokładnością od f7 do h8, zatem jego średnica powinna mieścić się w przedziale od 19,959 ÷ 19,980 mm dla f7, a nawet do 20.00mm przy pasowaniu h8.

Odrębnymi klasami są tuleje spiekane BCU i BFE, oraz tuleje samosmarne typu B65 wykonane w większości z brązów aluminiowych ze smarowaniem smarem stałym umieszczonym w otworach (kieszeniach) smarowych. Z powodu ich wyglądu nazywane są czasem potocznie „biedronkami”. Są to tuleje toczone, a grubości ścianek (a co za tym idzie średnic zewnętrznych) poszczególnych rozmiarów nie trzymają się typoszeregu tulei cienkościennych. Podobnie jest dla tulei spiekanych, które z reguły są grubościenne i wykonane są zgodnie z normami ISO 2795 i DIN 1850.

Odchyłki wymiarów tolerowanych:

H6-H14 dla wymiarów wewnętrznych od 1 do 500mm

h3-h13 dla wymiarów zewnętrznych od 1 do 500mm

Symbole oznaczeń związane z tolerowaniem wymiarów są znormalizowane. Odchyłki wymiarów wewnętrznych (otworów) oznaczone są wielkimi literami, natomiast odchyłki wymiarów zewnętrznych (wałków) małymi. Wymiary normalne to wymiary przedmiotów podawane w dokumentacji technicznej.

N – wymiar normalny
A – dopuszczalny wymiar minimalny (zwany wymiarem górnym)
B – dopuszczalny wymiar minimalny (zwany wymiarem dolnym)
T – tolerancja wymiaru (różnica wymiaru B i A)
ES – odchyłka górna dla wymiaru wewnętrznego
es – odchyłka górna dla wymiaru zewnętrznego
EI – odchyłka dolna dla wymiaru wewnętrznego
ei – odchyłka dolna dla wymiaru zewnętrznego.

Tabela rozmiarów nominalnych tulei prostych


Prawidłowością jest fakt, że cienkościenne tuleje ślizgowe, w swoim głównym szeregu rozmiarowym, charakteryzują się długościami zawierającymi się w przedziale od 0,5 do 1,5 średnic. Tuleje, które wymiarami wykraczają za ten zakres, są rzadsze i trudniej dostępne na rynku. Na przykład tuleja B10-4060. O ile konstrukcja węzła łożyskowego pozwala można zastosować obok siebie dwie tuleje B10-4030, które są bardzo popularne. Często będzie to rozwiązanie tańsze…


To samo dotyczy typów tulei.
O ile np. typ B10 dostępny jest w rozmiarze 0610, to już tuleje B90 w tym rozmiarze są rzadkością. Zazwyczaj ich średnice wewnętrzne u większości producentów zaczynają się od 10mm…
Oczywiście, w ramach możliwości technologicznych i produkcyjnych jesteśmy w stanie wykonać tuleje niestandardowe, lecz należy pamiętać, że dotyczy to ilości wielkoseryjnych.

W trakcie budowy…

d – średnica wewnętrzna tulei
D – średnica zewnętrzna tulei
SB – grubość ścnianki tulei
ø H– średnica otworu smarowego, jeśli dotyczy.

Tabela rozmiarów nominalnych tulei kołnierzowych

W trakcie budowy…

Przewijanie do góry